Wizytówki – jak je zrobić

wizTen mały kawałek kartonu, jest nadal bardzo ważnym narzędziem w promowaniu siebie i swojej firmy. Wizytówki – jak je zrobić samemu? W prosty i wygodny sposób? Oto cały proces krok po kroku.

 

1) Rozpoczynamy od wyboru narzędzi, którymi będziemy się posługiwać. Ja proponuję dobrze znane, darmowe i bardzo skuteczne programy graficzne:

  • Inkscape – narzędzie do tworzenia i obróbki grafiki wektorowej. do pobrania ze strony http://inkscape.org/
  • FastStone Image Viewer – bardzo wygodne i przyjazne narzędzie do przeglądania i prostej obróbki zdjęć i grafik rastrowych. do pobrania ze strony http://www.faststone.org/

2) Drugi wybór dotyczy punktu, w którym wizytówki będą drukowane. Ważną informacją, która będzie potrzebna przy przygotowywaniu grafiki, są wymagania drukarni odnośnie wymiarów pliku, jego formatu, użytej palety kolorów i inne wskazówki dotyczące przygotowania pliku.
Ja zdecydowałem się na firmę Drukomat – http://www.drukomat.pl  , w której zamówienie składa się online, a wizytówki przesłane będą pocztą. Taką samą formę świadczy też firma Chroma http://chroma.pl/.

3) Teraz potrzebujemy chwili czasu i natchnienia bo nadszedł czas na przelanie pomysłu na ekran. Cały proces wygląda mniej więcej tak:

Uruchamiamy Inkscape

[singlepic id=13 w=320 h=240 float=center]

W menu File > Document Properties ustawiamy jednostkę (Units) na mm i wymiary grafiki wg wymagań na 89 x 59 mm (wg wymagań drukarni)

[singlepic id=14 w=320 h=240 float=center]

Teraz Edit > Guides Aroud Page – pojawią się 4 prowadnice na krawędziach kartki. Ustawiamy je tak by uzyskać wymagane przez drukarnię marginesy. W przypadku Drukomatu potrzebne są 2 komplety prowadnic ustawione 2 i 5 mm od brzegów karki.

[singlepic id=15 w=320 h=240 float=center]

I… tworzymy ciekawą wizytówkę :) Oczywiście zgodnie z wymaganiami drukarni.

[singlepic id=16 w=320 h=240 float=center]

Jeśli projekt jest już gotowy to zapisujemy go do pliku .png – File > Export bitmap. Ustawiamy DPI na 600 (lub inną wartość zgodnie wymaganiami drukarni), wybieramy opcję Drawing, ustalamy nazwę pliku wyjściowego i wciskamy Export.

[singlepic id=17 w=320 h=240 float=center]

Otrzymany w ten sposób plik .png otwieramy w Faststone. Z menu wybieramy opcję „Zapisz jako…”, zmieniamy typ na .jpg i wciskamy „Opcje”.

[singlepic id=18 w=320 h=240 float=center]

Ustawiamy parametry :

  • Próbkowanie koloru ustawiamy na „żadne”
  • Fotometrykę na CMYK
  • Jakość na 100%

[singlepic id=19 w=320 h=240 float=center]

Sprawdzamy czy końcowa grafika .jpg wygląda tak jak powinna. Jeżeli wszystko jest ok to mamy już gotowy plik do produkcji wizytówek.

[singlepic id=20 w=320 h=240 float=center]

4) Czas na zlecenie produkcji w wybranej przez nas drukarni. W przypadku Drukomat’u i Chromy wszystko jest dokładnie opisane na ich stronach, więc wystarczy przejść tam cały proces krok po kroku.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące przygotowania lub innych kwestii związanych z wizytówkami to zapraszam do kontaktu.